Heureka.cz - porovnání cen a srovnání produktů


Poradna Hry pro Playstation 4

Jak vybrat hru pro Playstation 4?

 
Objevte ta nejlepší dobrodružství ve světě Playstation 4.
 
 
 
 
Playstation 4 je jednou z nejprodávanějších herních konzolí na světě. A právem. Má vysoký grafický výkon, umožní streamovat hru do celého světa a spolupracuje se službami Skype, YouTube, Twitch nebo Spotify.
 
 
 

Žánry her

 
Žánrů a subžánrů her je velké množství, současným trendem je mixování různých stylů. Níže představíme ty základní, se kterými se setkáte nejčastěji.
 
 
 
 

Specifické možnosti hraní

 

Hry s podporou Playstation Move

Kompatibilní hry dnes mohou díky systému Move snímat lidské pohyby. Ovladač Playstation Move se drží v ruce, zajišťuje snímání všech gest a zároveň kooperuje s druhou částí systému, s kamerou Playstation Eye. Ta pro změnu registruje polohu hráče a podporuje hlasové příkazy.
Hry s podporou této funkce nabízejí maximální interakci s virtuálním prostředím, záleží doslova na každém reálném pohybu hráče.
 
 

Hry s podporou VR

Playstation VR je zařízení, které prostřednictvím brýlí hráče „umístí“ přímo do virtuální reality a vytváří dojem, že hráč je novým prostředím doslova obklopen. Jednoduše řečeno jsou VR technicky špičkové „brýle pro virtuální realitu“. Hry s podporou této funkce umožňují intenzivní prožitek díky pocitu vstupování „přímo dovnitř hry“.
 
 

Multiplayer

Hra s touto funkcí simultánně reaguje na více hráčů, kteří se mohou připojit online. Existují tituly, které se označují jako multiplayer co-op (cooperative gameplay) a jsou určeny výhradně pro týmovou hru. 
 
Couch co-op (v překladu gaučová spolupráce) hry umožňují hru více hráčů s jedinou obrazovkou (tedy přeneseně hra z jednoho gauče). Někdy tak může být i pomocí funkce split-screen, kdy každý hráč vidí svou hru v jedné části obrazovky. 
 
 

PlayLink

Hry s titulem PlayLink jsou koncipovány pro společenskou zábavu. Playstation 4 s funkcí PlayLink lze snadno propojit s chytrým telefonem nebo tabletem. Hry s PlayLink mohou plnit např. roli soutěžního kvízu s přáteli.
 
 
 

Technické náležitosti

 

Distribuce

Dnešní hry můžete získat v klasické krabicové nebo elektronické distribuci.
 
Elektronická (digitální) distribuce probíhá tak, že po zakoupení hry obdržíte kód k její aktivaci elektronickou cestou. Kód pak v aplikaci aktivujete a kompletní titul je možné stáhnout.
 
Krabicová distribuce probíhá tradičně: po zaplacení hry dostanete balení s kódem k aktivaci hry, kterou si díky tomuto unikátnímu kódu snadno stáhnete z internetu, případně balení hry z krabicové distribuce obsahuje disk, na kterém jsou již instalační soubory ke hře obsaženy. Tímto způsobem si tedy mohou hru zakoupit i děti, na rozdíl od distribuce elektronické, která může vyžadovat platbu kartou a potvrzení, že je zákazník starší 18 let.
Nevýhodou klasické distribuce může být doba, po kterou čekáte, až k vám krabička dorazí v případě, že jste si hru objednali online z e-shopu.
 
 

Jazyk

Hry pro Playstation 4 mohou být lokalizovány, tzn., že jsou vybaveny buď českým dabingem, nebo českými titulky. Ovšem ne celý sortiment her pro PS4 je lokalizován do češtiny a některé hry jsou stále k dostání pouze v originálním jazyce. To, zda daná hra vyjde v češtině, či nikoli, často záleží na jejím úspěchu.
 
 
 
 

Speciální edice a dodatky ke hrám

GOTY je zkratka pro titul „Hra roku“ (Game of the Year). Udělují ho různé herní portály či publikace podle hodnocení svých odborníků. Hry s tímto oceněním pak bývají vydávané znovu, obvykle doplněné o všechny aktualizace (updaty) a další bonusy (např. rozšířené scény nebo soundtrack).
 
DLC neboli stahovatelný obsah (Downloadable Content) je způsob, jakým si můžete ke stávající verzi hry dokoupit specifická rozšíření přes internet. DLC mohou mít podobu nové úrovně nebo může jít o vybavení pro hrdiny (např. vozidla, mapy či kostýmy).
 
 
 
 

Závadnost her

 
Některé hry mohou být pro mladší hráče nevhodné, protože obsahují vysokou míru explicitního zobrazení násilí nebo sexu. Stejně tak mohou být psychicky náročné, pokud spadají do hororového žánru. Proto mají tituly pro Playstation 4 jasně označený doporučený věk hráče. 
Případně se můžete u her pro PS4 setkat s tzv. „rodičovským módem“. Ten umožňuje rodiči vést hlavní účet hry a skrze něj blokovat účet svého potomka, případně omezovat úseky hry označené jako nevhodné. Doporučený věk hráče samozřejmě může vypovídat nejen o vhodnosti, ale také o stupni obtížnosti hry. 
 
S výběrem však pomáhá i PEGI.
 
 
 
 

Cena

 
Ceny her pro Playstation 4 se liší titul od titulu. Rozdíl je i v tom, zda se rozhodnete pro elektronickou nebo krabicovou distribuci. Při výběru her z hlediska ceny myslete i na to, co hra obsahuje, abyste nešetřili nedopatřením na nesprávném místě. Rozšířené verze (extended) bývají samozřejmě o něco nákladnější.
 
 
 

Příslušenství

 
Při výběru her pro Playstation 4 se může stát, že narazíte na hru, která bude vyžadovat další příslušenství k vaší stávající konzoli.
 
Hry pracující s aktivním pohybem hráče budou potřebovat speciální systém Playstation Move. To znamená Playstation Move ovladač do ruky a Playstation Eye kameru pro optické snímání vaší polohy.
 
Pokud plánujete využívat PS4 ve sdílené domácnosti, budou se hodit sluchátka. Pro pohodlné hraní na PS4 doporučujeme sluchátka bezdrátová. Pro komunikaci s dalšími hráči nebo pro hlasové ovládání pak vybírejte sluchátka, která mají integrovaný mikrofon.
 
Pro simulátory je vhodné k Playstationu volant a pedály. Tyto dvě části příslušenství mohou být mechanicky spojené, pak se jedná o tzv. stojan s volantem a pedály. Dají se ale samozřejmě pořídit i zvlášť, což je prostorově úspornější.
 
Porovnat hry pro playstation 4