Jak vybrat hru pro Playstation 4?

Jak vybrat hru pro Playstation 4?

Výběr her na PS4 může být pořádné dobrodružství.

Hry na PS4 nabízí nepřeberné množství žánrů a ovládacích prvků. Abychom vám výběr trochu usnadnili, sepsali jsme pár tipů, které pomohou při rozhodování – například seznam nejlepších PS4 her, oceněných titulem Hra roku. Pokud potřebujete vybrat PlayStation 4 hry pro své ratolesti, věnujte především pozornost doporučenému věku hráče.

 • Regina, redaktorka Heureka.cz
 • Doba čtení: 4 min.

Žánry her na PS4

Pro dva

PS4 hry pro dva a více hráčů jsou oblíbené především u stříleček, nebo válečných sportovních her kde můžete se svými přáteli bojovat bok po boku, nebo na opačných stranách barikády. Jednou z možností je online hra po síti na dvou obrazovkách, nebo i offline prostřednictvím co-op nebo split-screen funkce, kdy oba sdílíte jednu obrazovku.

 • Hraní s přáteli

 • Nacvičení komunikace a koordinace

Akční a bojové

Akční hry na PS4 vás většinou úkolují, coby vyvoleného, který má spasit svět přes veškeré nástrahy zloduchů v promyšleném ději. Tyto příběhové hry vám stále častěji umožňují měnit postup a konec hry, na základě vašich rozhodnutí. Bojové hry na PS4 naproti tomu většinou mají jednoduchý cíl - vyhrát v souboji, ať už jeden na jednoho, nebo v čele válečné jednotky a zlikvidovat všechno, co vám stojí v cestě.

 • Procvičí váš postřeh

 • Široký výběr příběhových her, stříleček i kombinace obojího

 • U většiny příběhových her můžete ovlivnit konec svými volbami ve hře

Akční hry

RPG

RPG hry na PS4 vás zpravidla vedou otevřeným světem, kde vystupujete jako hrdina s jasným cílem zvrátit nepřízeň osudu. Hra je často propletena dalšími questy, ve kterých si můžete přivydělat herní měnu, získat lepší vybavení, nebo pěstovat přátelské vztahy, které se vám později vyplatí.

 • Otevřený svět

 • Rozmanitost úkolů

 • Zpravidla příběhové hry

RPG hry

Pro děti

PEGI hodnocení 3 a 7 zaručuje, že takto oznámkovaná hra nebude závadná, neboť v ní nesmí zaznít žádné vulgarismy ani fgurovat násilí. PS4 hry pro děti bývají kreslené a plné poutavých barev a postav, také podle oblíbených filmů.

 • Výukový charakter

 • Bezpečná zábava pro nejmenší bez nevhodného obsahu

Dětské hry

Závodní

Závodní hry na PS4 vás obují do bot pilotů Formule 1, závodních kamionů i nejrychlejších motorek. Tento žánr her si užijete jak sólo, tak i v multiplayeru s přáteli.

Pro skutečně věrný zážitek z jízdy si můžete pořídit ještě

volant pro PS4

s pedály, který umocní reálný prožitek hry.

 • Požitek z jízdy motorových vozidel i bez řidičáku

 • Propracovanější hry skvěle simulují skutečné ovládání vozu

Závodní hry

VR

PS4 VR hry vás skrze brýle přenesou do jiného světa, kde se budete muset vypořádat se zombie, duchy ve strašidelných domech nebo budovat ve světě Minecraftu.

 • Realistické prožití děje

 • Široký výběr mezi žánry

VR hry

Taneční a pohybové

Hraní na konzoli nemusí znamenat, že prosedíte celý denu obrazovky - pohybové hry na PS4 MOVE využívají Playstation Move ovladač pro snímání pohybu vašich rukou, takže můžete odpalovat míčky v tenisovém utkání, nebo to roztočit na parketu.

 • Za pohybem nemusíte z obýváku

 • Vhodná zábava na rodinný večer, nebo posezení s přáteli

 • Hru si užijete i bez dalších hráčů

Pohybové hry

Strategie

Vědomostní a budovatelské hry, tzv. strategické hry na PS4 zahřejí vaše šedé buňky hádankami a úkoly, které prověří váš důvtip.

 • Procvičí vaše vědomosti i schopnost plánovat

 • Můžete stavět města, budovat civilizace, nebo spravovat dopravní síť

Strategické hry

Sportovní

Bojujte za svůj oblíbený NHL tým v play-off, nebo vyhrajte Wimbledon - sportovní hry na PS4 nedbají na vaší fyzičku, šampionem se může stát každý.

 • Týmové i individuální sporty

 • Ideální k obeznámení se s pravidly daného sportu

Sportovní hry

Hororové a postapokalyptické

Bojíte se rádi? Hororové hry na PS4 umí zacvičit i s klidem stiockého nebojsi. S hodnocením PEGI 16 a 18 tyto tituly nejsou vhodné pro děti.

 • Fanoušci hororu mohou jeden prožít v bezpečí domova

 • Otestují vaši toleranci strachu

 • Nejsou vhodné pro děti

Hororové hry

Simulátory

Hry na PS4 simulátory umožní realistické prožití fiktivního světa. Napodobují rozmanité činnosti v principu skutečného života.

Některé takové hry na Playstation 4 slouží i pro výuku. Vyzkoušet si tak můžete řízení sportovního klubu, práci na farmě, nebo populární hry s koňmi, kde na PS4 pečujete o své svěřence.

 • Naučný i výukový charakter

 • Umožní vám pěstovat včely nebo chovat koně i v paneláku

 • Věrně simulují skutečné prostředí s odpovídajícími následky vašich činů ve hře

Simulátory hry

Speciální edice a DLC

Speciální edice obsahují kromě hry například ještě soundtrack na CD, plakát ze hry, figurky, nebo jiný merchandise - vychází především. Pokud hra získá ocenění Game of the Year, je vydána GOTY edice obsahující veškerý dodatečný obsah. U populárních titulů s velkou fanouškovskou základnou, které soutěž nevyhrají, vychází obdobná edice pod názvem Complete Edition nebo Director’s Cut. DLC (downloadable content) potom rozšiřuje děj o další příběhy, nabízí nové úkoly a někdy dokáže ustát jako samostatná hra, aniž byste museli vědět, co se dělo předtím.

Podle čeho vybírat hry na PlayStation 4

Doporučený věk hráče

Většina her bývá označena doporučeným minimálním věkem hráče - u krabicových verzí je údaj uveden přímo na obalu a u online her na PS4 ve specifikacích produktu. Rozšířený standard PEGI (Pan European Game Information) uvádí kromě věku také problematické faktory hry.

Hodnocení PEGI má pět kategorií:

Věk hráče Obsah
PEGI 3 Bez vulgarismů a násilí. Humorný kontext bez hrůzostrašných scén.
PEGI 7 Bez vulgarismů, násilí pouze formou humoru (Tom a Jerry). Některé scény mohou dítě vystrašit.
PEGI 12 Násilí pouze proti jednoznačně fiktivním postavám, nikdy proti lidem nebo zvířatům. Připouští decentní nahotu a vulgarismy bez sexuálního podtextu.
PEGI 16 Zobrazují násilí a sexuální aktivity podle reálného života. Připouští vulgární projevy, užívání tabáku a drog a kriminální aktivity.
PEGI 18 Hry pro dospělé - graficky zobrazují hrubé násilí, včetně takového, které může ve hráči vzbuzovat odpor.

Herní systém Playstation umožňuje rodičům spravovat a omezovat herní účet jejich ratolestí. Zodpovědná osoba tak může nastavit maximální dobu hry nebo zablokovat přístup k uživatelským funkcím PlayStation (např. streamování či posílání zpráv). Tato funkce také blokuje úseky her, které byly klasifikovány jako nevhodné pro děti.

Které PS4 hry se vám zaručeně dostanou pod kůži?

Hry, které získaly ocenění

Každý rok uděluj Golden Joystick Awards ocenění GOTY. V následující tabulce se můžete při výběru nechat inspirovat některými z úspěšných her na PS4.

Rok Vítězná hra Ocenění
2014 Dark Souls 2 Game of the year
2015 The Witcher 3: Wild Hunt Ultimate game of the year
2016 Dark Souls 3 Ultimate game of the year
2017 Horizon Zero Dawn Playstation game of the year
2018 Fortnite Battle Royale Ultimate game of the year
2019 Resident Evil 2 Ultimate game of the year
2020 The Last of Us: Part II Ultimate game of the year
2021 Resident Evil 8: Village Ultimate game of the year
2022 Elden Ring Game of the year

Omrkněte také náš žebříček Nejlepší hry na PS4, kde najdete další tituly, které by vám rozhodně neměly uniknout.

Lokalizace

Výchozím jazykem většiny her je angličtina. Tuzemský trh je příliš malý na to, aby byly všechny hry s českým dabingem - vývojáři raději volí levnější verzi lokalizace pomocí českých titulků a přeložených textů.

U některých PS4 her není čeština dostupná vůbec. Pokud se bez ní neobejdete, pročtěte si informace o produktu, kde je lokalizace vždy uvedená.

Jak jen vybrat PS4 hry s českým dabingem?

Příslušenství

Televize

Příslušenství k herním konzolím

Gamepady

Volanty

Sluchátka k Playstation

Herní křesla

Joysticky

Nejčastější dotazy

Lze použít USB flash disk pro rozšíření paměti PS4?

Bežný USB flash disk ne, můžete ovšem zformátovat pevný disk na úložiště PS4 (v nastavení zvolte možnost naformátovat jako rozšířené úložiště). Jistotou je však pořídit si externí disk určení přímo pro Playstation 4.

Které hry lze hrát ve dvou?

Počet hráčů pro danou hru uvádí výrobce většinou v popisku produktu, pokud nezmiňuje jinak, lze předpokládat, že hra bude jen pro jednoho hráče.

Hry pro více hráčů jsou povětšinou závodní hry (např. Wipeout Omega Collection, Rocket League, Micro Machines), taneční a pohybové a všechny LEGO hry.

Užitečné články

Nejlepší hry na PS4 OLED vs. Mini LED Jak nastavit univerzální ovladač na televizi Jak spárovat mobil s TV